Artykuł w Przekroju Gospodarczym

W Przekroju Gospodarczym pojawił się artykuł o Andrychowskiej Fabryce Maszyn DEFUM S.A. przedstawiający historię, dzień dzisiejszy oraz plany na przyszłość. Zapraszamy do zapoznania się z nim.


Andrychowska Fabryka Maszyn S.A. to jedno z najstarszych polskich przedsiębiorstw. Firma powstała w 1946 roku i od ponad 70 lat jest czołowym polskim producentem obrabiarek. Rozmawiamy z Arturem Bartkowiakiem, Prezesem Zarządu AFM DEFUM.

W ubiegłym roku AFM DEFUM obchodziła jubileusz 70-lecia. Czy jest pan w stanie wskazać szczególne momenty w historii firmy?

Niewątpliwie ważnym momentem z formalnego punktu widzenia był rok 1946 – kiedy znacjonalizowano prywatne przedsiębiorstwo Ludwika Cytlinga i nadano mu nazwę Andrychowskiej Fabryki Maszyn. Ten okres uważa się za formalną datę powstania Firmy o obecnej nazwie. Z punktu widzenia obecnego kształtu przedsiębiorstwa i jego dorobku, istotne były przede wszystkim momenty związanie ze wzbogacaniem wiedzy i doświadczenia zakładu. Od początku AFM specjalizowała się w produkcji tokarek. Przełomowym momentem był rok 1976 i pozyskanie kontraktu na produkcję tokarek sterowanych numerycznie dla Firmy Boehringer. To wyzwanie przyniosło bezcenne doświadczenie w produkcji maszyn nowej generacji, które po kilku latach zaowocowało licencją na produkcję tokarek TAE32N, opartych na konstrukcji Boehringera. W 2000 r. pozyskaliśmy zlecenie na produkcję komponentów mechanicznych tokarek sterowanych numerycznie i centrów pionowych dla Firmy Gildemeister. Dzięki temu zdobyliśmy kluczową dla dzisiejszej produkcji wiedzę na temat budowy centrów pionowych, które po kilku latach doświadczeń i prac własnego biura konstrukcyjnego pozwoliły na rozbudowę asortymentu AFM o kolejne typy tokarek sterowanych numerycznie i centrów pionowych. W 2011 r. rozbudowaliśmy zakład o dodatkową halę produkcyjną i zakup obrabiarek ciężkich, pozwalających obrabiać części o większych gabarytach. Skłoniło to AFM do przejęcia dokumentacji konstrukcyjnej i znaku towarowego upadającej Dąbrowskiej Fabryki Maszyn DEFUM. Pozyskany w ten sposób „Know-how” w zakresie budowy zdecydowanie większych maszyn (wytaczarek i tokarek pionowych) pozwolił na realizacje ciekawych projektów ciężkich maszyn specjalnych. W 2013 r. nasz właściciel (Firma Glimag S.A.) kupiła upadające CBKO w Pruszkowie, włączając do naszej grupy kapitałowej ikonę polskiej myśli konstruktorskiej i źródło większości obrabiarek zaprojektowanych i produkowanych w powojennej Polsce. Alians z CBKO pozwolił na wzbogacenie asortymentu o nowoczesne tokarki ze skośnym łożem rodziny Venus.

W jaki sposób udaje się AFM DEFUM łączyć bogatą historię i tradycję z parciem w kierunku innowacji?

Z punktu widzenia statystycznego pracownika, w wieku ponad 70 lat można liczyć na zasłużoną emeryturę i „odcinanie kuponów”. Dla podmiotu rynkowego, jakim jest AFM DEFUM, po siedemdziesiątce zaczyna się druga młodość. Zdobyte na przestrzeni 70 lat doświadczenie i wiedza na temat budowy obrabiarek, w powiązaniu z zapleczem kadry doświadczonych konstruktorów CBKO pozwala nam na prowadzenie szeroko zakrojonych prac badawczo-rozwojowych w ramach własnych projektów, jak również w ramach projektów Innotechu. Dzięki temu doświadczeniu nie boimy się coraz to nowych wyzwań, które przynosi nam ciągle zmieniające się zapotrzebowanie rynku krajowego i zagranicznego. Wieloletnie konsultacje z użytkownikami naszych maszyn pozwalają nam na wybór najbardziej zbliżonego do oczekiwanego przez rynek kierunku wprowadzanych, innowacyjnych zmian naszych konstrukcji. Takie połączenie tradycji rozumianej jako doświadczenie i wiedza z rosnącymi wymaganiami rynku oraz coraz to nowymi możliwościami technicznymi wydaje się warunkiem przetrwania i dalszego rozwoju przedsiębiorstwa w branży.

Na czym polega wyjątkowość państwa produktów?

Jeśli wziąć pod uwagę, że większość producentów obrabiarek stosuje w swoich maszynach te same komponenty jak sterowania numeryczne, prowadnice toczne, śruby toczne, łożyska i wiele innych podzespołów, które produkowane są przez wyspecjalizowane firmy, to trudno się doszukiwać wyjątkowości obrabiarek któregokolwiek z producentów. Nie mniej jednak nasz szeroki asortyment przy jak dotąd niskim wolumenie produkcji pozwala nam na indywidualizację produkowanych obrabiarek pod kątem niejednokrotnie bardzo specyficznych oczekiwań naszych klientów. Przy współudziale naszej kadry konstruktorskiej z jednej strony jesteśmy w stanie szybko i sprawnie modyfikować konstrukcje naszych obrabiarek, a z drugiej strony na bazie różnorodnych komponentów szerokiego asortymentu produkowanych maszyn komponować rozwiązania specjalne maszyn do zadań specjalnych. Ta elastyczność w połączeniu z doświadczeniem gwarantującym dobrą jakość niewątpliwie wyróżnia naszą ofertę na tle masowej produkcji globalnych producentów obrabiarek. Co więcej, naszą polityką jest nie tylko spełnianie wymagań klientów, ale podpowiadanie im rozwiązań dotychczas na naszym rynku nieznanych a dających nowe, korzystne możliwości.

Proszę wskazać kilka realizacji, z których jest Pan szczególnie dumny.

Każde nowe zadanie wymagające przygotowania rozwiązania realizującego założenia technologiczne klienta jest dla nas swoistym wyzwaniem i osiągnięcie sukcesu daje powód do dumy. Patrząc z perspektywy czasu należałoby szczególnie podkreślić pozytywną weryfikację AFM DEFUM jako dostawcę w branży motoryzacyjnej zarówno u czołowych producentów działających na rynku polskim, jak i również na rynkach europejskich. Mam tutaj na myśli realizacje automatycznych linii produkcyjnych opartych na obrabiarkach specjalnych i automatycznych systemach załadowczych naszej własnej konstrukcji, jak również specjalne tokarki pionowe do nietypowej obróbki felg. Pierwsze realizacje tych rozwiązań specjalnych zaowocowały powrotem naszych klientów po kolejne, podobne rozwiązania, co oczywiście potwierdziło nasze kompetencje i jakość wykonania, dając nam kolejne referencje, no i oczywiście kontrakty. Niezależnie od rozwiązań specjalnych na pewno mogę być dumny z realizacji projektu budowy zaawansowanej tokarki z narzędziami napędzanymi, wrzeciennikiem przechwytującym i dodatkową osią „Y”. Powodem do dumy jest nie tyle fakt, że opracowaliśmy taką konstrukcję, wykonaliśmy prototyp i po raz pierwszy zaprezentowaliśmy go na ubiegłorocznych targach poznańskich, ile to, że w ciągu pół roku od premiery udało nam się sprzedać osiem takich maszyn do całkiem nowych klientów.

Czy w historii firmy zdarzały się momenty wyjątkowo trudne, będące dla firmy szczególnym wyzwaniem, ale też lekcją na przyszłość?

Jestem przekonany, że w każdej firmie produkcyjnej zdarzają się momenty trudne. W naszym przypadku również niejednokrotnie musieliśmy stawiać czoła różnym sytuacjom. Nie mniej w myśl powiedzenia „co Cię nie zabije to Cię wzmocni” każdy przypadek staramy się dogłębnie przeanalizować, wyciągnąć odpowiednie wnioski, aby w konsekwencji przekuć w sukces.

Dla każdego przedsiębiorstwa szczególną wartość stanowi pracownik. Czy stawiacie państwo na rozwój swojej kadry? Czy dajecie im państwo możliwość poszerzania kompetencji, rozwoju?

Wartość naszej firmy przede wszystkim tworzą ludzie, ich wiedza, doświadczenie i co najważniejsze zaangażowanie w pracę. Dlatego nie szczędzimy inwestycji w kapitał ludzki, stąd rozwój kadry, poszerzanie kompetencji i wiedzy jest składową polityki firmy.

Czy działacie państwo na rzecz środowiska i lokalnej społeczności?

Na obecnym etapie ze względu na ograniczone możliwości nie angażujemy się jeszcze w działania poza zakładem w tej kwestii, chociaż przykładamy dużą wagę do założeń konstrukcyjnych naszych maszyn idących w kierunku pozytywnego oddziaływania na środowisko. Tam, gdzie to jest tylko możliwe, stosujemy zamknięte układy smarowania smarem stałym, co eliminuje wycieki oleju do chłodziw, a znakomicie zwiększając jego żywotność, a jednocześnie zmniejsza głośność maszyn. Stosujemy najnowsze generacje silników i napędów, które pozwalają elastycznie dostosować zużycie prądu w funkcji rzeczywiście niezbędnej dynamiki kinematycznej maszyny, a w niektórych przypadkach pozwalają wręcz odzyskać część energii elektrycznej.

Dokąd zmierza AFM DEFUM? Czy są jakieś szczególne inwestycje na przyszłość, którymi chcielibyście się państwo podzielić z naszymi czytelnikami?

Zgodnie z postawioną na początku wywiadu tezą, nie mamy zamiaru przechodzić na emeryturę, wręcz przeciwnie, liczymy na drugą młodość. Już w ub. roku wprowadziliśmy w życie ideę połączenia na bieżąco produkcji z naukową myślą techniczną. Współpracujemy z ośrodkami naukowymi Politechniki Poznańskiej i Szczecińskiej, które wspierają nasze nowe pomysły konstrukcyjne od strony ich analiz wytrzymałościowo-sztywnościowych, przewidywanych odkształceń termicznych etc. Kontynuujemy nasze prace konstrukcyjne w kierunku wypracowania całej linii nowych tokarek rozbudowanych nie tylko o wspomniane wyżej opcje dodatkowej osi „Y” czy wrzeciennika przechwytującego, ale również dodatkowe głowice narzędziowe pozwalające na symultaniczną pracę w 4, 6, 8 czy nawet 10 osiach jednocześnie. Nie zapominamy również o linii centrów pionowych. W tym roku zaprezentowaliśmy nową konstrukcję pierwszego z rodziny średniej wielkości centrum pionowego Harpagan, który ma być naturalną kontynuacją linii dotychczas produkowanych centrów Harnaś, Baca i Gazda. Jeszcze w tym roku każde z tych centrów będzie mogło być wyposażone nie tylko w czwartą, ale również w czwartą i piątą oś w postaci stołu obrotowo-uchylnego. Niezależnie od funkcjonalności i rozwiązań konstrukcyjnych samych obrabiarek mamy również apetyt na udział w projekcie „Industry 4.0”. Co prawda z naszych obserwacji wynika, że w Polsce jest to jeszcze kwestia przyszłości, ale jestem przekonany, że całkiem niedalekiej przyszłości. Dlatego nie szczędzimy wysiłków, żeby być przygotowanym również do tej opcji.

Artykuł pochodzi ze strony internetowej Przekrój Gospodarczy
Pozostałe aktualności
Andrychowska Fabryka Maszyn DEFUM S.A. na Poznańskich Targach Przemysłowych ITM Polska Serdecznie zapraszamy Państwa do odwiedzenia naszego stoiska nr 23 w pawilonie nr 3 na Targach ITM Polska Innowacje Technologie Maszyny - Salon Obrabiarek i Narzędzi Mach-Tool, które odbędą się w dniach 4-7 czerwca 2019 r. w Poznaniu.
INNOFORM – 3-cie Międzynarodowe Targi Kooperacyjne Przemysłu Narzędziowo-Przetwórczego

Andrychowska Fabryka Maszyn DEFUM S.A. zaprasza na INNOFORM – 3-cie Międzynarodowe Targi Kooperacyjne Przemysłu Narzędziowo-Przetwórczego

Targi TOOLEX, OILexpo i WIRTOTECHNOLOGIA, 2-4 października 2018r. Zapraszamy Państwa do odwiedzenia naszego stoiska (nr C 309) na Targach TOOLEX. Prosimy o wydrukowanie i rejestrację zaproszenia dostępnego w rozwinięciu, które uprawnia do darmowego wejścia na targi.
Targi Innowacje – Technologie – Maszyny ITM Polska zakończone

Dobiegły końca Międzynarodowe Targi Poznańskie ITM 2018 – największa tego typu impreza w Europie Środkowej – zaowocowała ona między innymi wieloma interesującymi rozmowami biznesowymi oraz pozwoliła nam zaprezentować najnowsze rozwiązania technologiczne zastosowane w naszych maszynach. Cztery dni to niewiele ale liczymy, że fachowe informacje udzielone przez naszych ekspertów pomogły w podjęciu najlepszej decyzji, a przesłane oferty zapewnią Państwu zarówno atrakcyjną cenę jak i wysoką jakość oferowanych/produkowanych przez nas obrabiarek i usług.

Andrychowska Fabryka Maszyn DEFUM S.A. na Międzynarodowych Targach Poznańskich ITM 2018

Serdecznie zapraszamy na jedną z największych europejskich imprez, prezentujących między innymi produkty najbardziej liczących się producentów obrabiarek numerycznych. Na tegorocznych Międzynarodowych Targach Poznańskich ITM będą Państwo mogli zobaczyć:

Ta witryna używa plików cookie. Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianie ustawień cookie w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu ›