CENTRA PIONOWE CNC – RODZAJE I ZASTOSOWANIE

Produkcja takich elementów jak części maszyn lub formy wtryskowe to proces, który wymaga olbrzymiej precyzji. Nawet najmniejsze odchylenie w wymiarach może przyczynić się do powstawania wad, które wpływać będą na późniejszą funkcjonalność gotowego produktu. Skomputeryzowane pionowe centra obróbcze, nazywane również maszynami CNC, to urządzenia, które pozwalają unikać błędów i wad produkcyjnych. Dodatkowo, dzięki zintegrowaniu wielu różnych narzędzi, znacząco przyspieszają one cały proces i poprawiają jego wydajność.

Pionowe centra CNC dostępne są na rynku w wielu różnych wariantach. Przede wszystkim różnić mogą one się typami prowadnic. W zależności od modelu mogą one występować w wersji liniowej, ślizgowej lub też w wydaniu łączonym. Prowadnice ślizgowe posiadają zdolność tłumienia drgań i zapewniają większą stabilność w czasie obróbki, dobrze radzą sobie również z przenoszeniem materiałów o dużej masie. W przypadku prowadnic liniowych wartą podkreślenia zaletą jest duża szybkość przejazdu, która sprawdza się w przypadku obróbki wymagającej dynamiki.

Poszczególne modele pionowych maszyn CNC mogą również różnić się między sobą konfiguracją osi. Najczęściej spotykane są obrabiarki 3-osiowe, można jednak zetknąć się również z urządzeniami wykorzystującymi konfiguracje 4- a nawet 5-osiowe. Umożliwiają one otrzymywanie złożonych, zaawansowanych kształtów.

Pionowe centra CNC będą różnić się między sobą również systemem sterowania. Najpopularniejsze z nich to FANUC, SINUMERIK oraz MITSUBISHI.

Centra obróbcze CNC umożliwiają produkcję powtarzalnych elementów, pozbawionych wad geometrycznych oraz wymiarowych. Tak precyzyjny efekt nie byłby możliwy do uzyskania za pomocą tradycyjnych maszyn. Na zakup tego typu urządzenia powinny zdecydować się wszystkie przedsiębiorstwa, które chcą usprawnić proces produkcyjny, nie rezygnując przy tym z wysokiej jakości tworzonych elementów. Inwestycja może okazać się kosztowna, z pewnością będzie jednak opłacalna.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.