JAK WYBRAĆ DOBRĄ MASZYNĘ CNC?

Korzystanie z maszyn CNC przez firmy produkcyjne nie jest dziś już oznaką luksusu – posiadanie takiego urządzenia lub urządzeń staje się normą w wielu branżach przemysłowych. Naturalnie, z rosnącym popytem rośnie również podaż, a firm wydających na rynek coraz nowsze obrabiarki wyekwipowane w programowanie numeryczne nie brakuje. Jak więc wybrać taką, która najlepiej spełni nasze oczekiwania i pomoże nam przenieść przedsiębiorstwo na wyższy poziom?

Jak wybrać dobrą maszynę CNC?

Na sam początek musimy ustalić, w jakim celu potrzebna nam jest maszyna CNC. Mianem tym jest bowiem określane każde urządzenie, które posiada układ sterowania numerycznego, czyli mały komputer gotowy podążać za wcześniej zaimplementowaną instrukcją. Najczęściej montowany jest on do frezarek i tokarek, choć liczba korzystających z tej technologii maszyn wzrasta w każdym roku.

Po ustaleniu jaki typ urządzenia będzie nam potrzebny do poprawy wydajności w naszym przedsiębiorstwie, zostajemy postawieni przed wieloma dostępnymi opcjami do wyboru. Wiele osób kieruje się głównie ceną produktu, co z jednej strony jest sensownym posunięciem, lecz z drugiej może skończyć się zakupem urządzenia działającego nieadekwatnie do wymogów zakładu. Dlatego, choć nie warto przepłacać, istotne jest, by skupić się również na innych aspektach maszyny CNC.

Na co warto zwrócić uwagę przy kupowaniu maszyny CNC?

Przede wszystkim, należy wybrać urządzenie, które będzie wystarczające do powierzonej mu pracy. W praktyce oznacza to, iż jeśli zadaniem danego produktu będzie, na przykład, dopracowywanie detali na elementach, to maszyna o mocy 5 kW w zupełności nam wystarczy. Jeśli jednak będziemy korzystali z niej do obrabiania dużych części z twardych metali, warto rozważyć produkt o mocy większej niż 15 kW.

Niezwykle ważne jest również dołączone sterowanie – obsługującemu urządzenie pracownikowi zależy przecież, by kontrola nad maszyną była intuicyjna i, co najważniejsze, przejrzysta. Na koniec warto również wspomnieć o parametrach mechanicznych, takich jak waga czy budowa samej tokarki lub frezarki, które muszą być odpowiednio dopasowane do wymagań przedsiębiorcy.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.