JAKIE SĄ RODZAJE OBRABIAREK DO METALU?

Każda firma, która zajmuje się produkcja produktów lub detali wykonanych z metalu, musi zadbać o odpowiednio zaopatrzony park maszynowy. Do najważniejszych urządzeń należeć będą oczywiście obrabiarki do metalu. Chcąc zaopatrzyć w nie swój warsztat bądź halę produkcyjną, warto zastanowić się jakie rodzaje obrabiarek mamy do wyboru. Jest to bardzo duża paleta różnorodnych urządzeń, które mogą służyć zarówno do obróbki plastycznej, jak i skrawaniem.

Rodzaje obrabiarek

Każda firma ma swoje indywidualne potrzeby i zależnie od nich dobiera urządzenia do swojego wyposażenia. Poszczególne elementy otrzymywane są różnymi metoda i to właśnie te kwestie wpływają na dobór poszczególnych urządzeń. Na tej podstawie możemy wyróżnić dwie grupy obrabiarek.

Maszyny ogólne

Wśród nich znajdują się maszyny uniwersalne, wykorzystywane do obróbki różnorodnych elementów metalowych. Dzięki temu, że są to standardowe urządzenia, działające w danym zakresie prac, są łatwo dostępne i sprawdzają się w wielu rodzajach przedsiębiorstw.

Urządzenia specjalne

Maszyny tego typu są projektowane po to, by spełniać jedno, określone zadanie. Z tego względu stanowią wysoko wyspecjalizowane maszyny, dostosowane do potrzeb konkretnej firmy lub branży.

Stopień wyspecjalizowania to nie wszystko

Urządzenia do obróbki metalu dzielimy również pod względem jej konstrukcji. Istnieją bowiem urządzenia pionowe, poziome, karuzelowe, jednowrzecionowe i wielowrzecionowe oraz wiele innych. Wybór konkretnej konstrukcji zależny będzie od kwestii takich jak specyfika danego stanowiska oraz produkowanych elementów metalowych.

Obrabiarki automatyczne, półautomatyczne i ręczne

Szybki rozwój technologii sprawił, że systemy komputerowe pojawiły się w wielu sferach naszego życia. Dużo zmieniły również w branży obróbki metalu. W związku z tym, poza ręcznymi maszynami, wymagającymi, by wszystkie czynności wykonywał pracownik, pojawiły się także modele automatyczne lub półautomatyczne, obsługiwane przy pomocy specjalistycznego oprogramowania.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.