KTO MOŻE OBSŁUGIWAĆ MASZYNĘ CNC?

Maszyny CNC są coraz częściej używane w wielu gałęziach branży przemysłowej. Nic dziwnego, pozwalają one na zautomatyzowanie linii produkcyjnej przy jednoczesnym znacznym zwiększeniu wydajności. Urządzenia te muszą być jednak odpowiednio przygotowane oraz obsługiwane, by mogły osiągnąć pożądany efekt. Pojawia się więc nurtujące wiele osób pytanie – kto właściwie może obsługiwać maszynę CNC?

Operator maszyny CNC – specyfikacja zawodu oraz niezbędne kwalifikacje

Po przeczytaniu powyższego nagłówka jasne już jest, iż maszynę CNC obsługuje operator – wyspecjalizowana osoba, która zakończyła szkolenie i gotowa jest na pełnoprawną pracę używając powierzonej jej technologii. Wiele firm szkoleniowych oferuje programy mające na celu przygotować pracownika na obsługiwanie owego urządzenia. Trwa to najczęściej nie dłużej niż tydzień, a uczestnik brakującą część wiedzy zdobywa już podczas wykonywania swojego nowego stanowiska.

Alternatywą jest skorzystanie z usług szkoleniowych firm, które zajmują się dystrybucją lub/i serwisowaniem maszyn CNC. Cały proces odbywa się wtedy przez zaledwie kilka dni (dwa lub trzy), lecz po jego skończeniu nauczyciele dostępni są pod telefonem w razie pojawienia się jakichkolwiek pytań ze strony uczniów.

Osoby podejmujące naukę korzystania z opisywanych wyżej urządzeń różnią się od siebie poziomem posiadanej wiedzy, umiejętnościami oraz zdolnościami techniczno-matematycznymi. Choć, teoretycznie, zawód ten może wykonywać każdy, kto poświęci czas na jego naukę, znajomość rysunku technicznego jest istotnym punktem startowym dla wielu aspirujących do roli operatora. Kolejną pożądaną cechą są zdolności matematyczne, które niewątpliwie pomagają przy posługiwaniu się maszyną.

Operator maszyn CNC jest zawodem, który nie należy do najprostszych – szczególnie dla osób, które nie posiadają doświadczenia w owej dziedzinie. Należy jednak pamiętać, iż dzięki odpowiednio przeprowadzonemu szkoleniu każdy może stać się kompetentnym operatorem, niezależnie od początkowego stopnia zaawansowania.

 

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.